مقالات قهوه

چگونه باید یک برنامه موثر آموزش باریستا را طراحی کنیم

باریستا

باریستا هستید؟ پس با ما همراه باشید

 آموزش بخش حیاتی هر کسب و کاری است و مالکیت کافی شاپ از این قاعده مستثنا نیست. برای تبدیل شدن به یک باریستا موضوع فراتر از پشت پیشخوان قرار گرفتن و آموختن از طریق نگاه کردن است. یک برنامه رسمی آموزش باریستا می تواند اطمینان حاصل کند که تمامی کارمندان توانا و دارای اعتماد به نفس هستند.

برای مشاهده چگونگی طراحی یک برنامه موثر آموزش باریستا با دیدگاه هایی از سوی افراد حرفه ای به خواندن ادامه دهید.

یک برنامه آموزش باریستا باید شامل چه مواردی شود؟

شاید برنامه ریزی یک برنامه آموزش باریستا گیج کننده به نظر برسد ولی منابع موجودی هستند که می توانید از آن به عنوان بنیان استفاده کنید. برنامه مهارت های قهوه SCA شامل مهارت های باریستا ، دم کردن، قهوه سبز، مهارت های حسی و واحدهای برشته کردن می شود. حتی اگر قصد ندارید تا کارآموزان خود را در این کلاس های ثبت نام کنید، موضوعات نقطه شروع خوبی برای برنامه ریزی برنامه آموزشی خودتان به حساب می آیند.

دان دانیس مدیر آموزش Climpson & Sons (مرکز برشته کننده در لندن) است. او می گوید “کورس های SCA استاندارد و برنامه تحصیلی را ایجاد کرده اند که در سراسر صنعت اسپشالتی مشترک است. معرفی سطوح یا رده ها از اینرو که چیزی را در اختیار باریستا ها قرار می دهد تا به سمت آن کار کرده و در میان سطوح تمرین کنند، موثر محسوب می شود. همچنین این مسئله استانداردها و انتظارات قهوه چی را تعیین می کند”.

اما شما باید مطمئن شوید که برنامه تان برای نیازهای کسب و کارتان تدارک دیده شده است. دان می گوید “موارد شامل شده، حذف شده و آنهایی که تحت تمرکز قرار می گیرند به اولویت ها و ماهیت کافی شاپ بستگی دارند”.

بدون توجه به نوع کافی شاپ شما، برخی زمینه های جهانی آموزش وجود دارند که باید در نظر گرفت. در ادامه موضوعاتی را مشاهده می کنید که باید در هر برنامه آموزشی بگنجانید.

باریستا

دانش قهوه

شناخت خوب از قهوه که شامل بنیان تولید، برشته کردن و دم کردن می شود باید بنیان هر باریستایی باشد. این دانش به قهوه چی های جدید امکان می دهد تا چگونگی کارکرد این صنعت و چرایی انجام برخی تکالیف به شیوه های مشخص را متوجه شوند. برای مثال، بدون شناخت شیوه های فرآوری، یک قهوه چی احتمالا نمی داند که کدام قهوه را به مشتری که دنبال یک ویژگی مشخص است پیشنهاد دهد.

شان آپیاس آموزگار قهوه چی در Red Band Barista Academy (ابتکار آموزش جوانان آفریقای جنوبی). او می گوید “در این آکادمی، برنامه آموزشی شامل یک روز کامل از تئوری قهوه می شود. ما درباره تاریخچه قهوه و شکل توسعه یافتن آن در طول قرون صحبت می کنیم.

ما همچنین همه چیز از دانه تا نوشیدنی موجود در فنجان را پوشش می دهیم. ما درباره برداشت، چیدن، فرآوری، برشته کردن، کافئین زدایی و تست کردن صحبت می کنیم. ما به تمامی قدم ها می پردازیم و تا جای ممکن قهوه چی را در معرض این قدم ها قرار می دهیم تا درک عمیق تری از چگونگی تکامل قهوه در طول سالیان و قدم های حیاتی برای اطمینان از درست شدن صحیح قهوه پیدا کند”.

باریستا

. مهارت های تکنیکی

یک قهوه چی شاید از تاریخچه قهوه و تئوری دم کردن اطلاعات خوبی داشته باشد اما آنها با مهارت های تکنیکی خود شناخته می شوند. علاوه بر دانستن چگونگی درست کردن نوشیدنی های اسپرسو و پُراُوِر، قهوه چی ها باید در نگهداری تجهیزات توانا بوده و با متغیرهای جدیدی مانند قهوه های مختلف و شیرهای غیر لبنی سازگاری پیدا کنند.

بوجود آوردن برنامه ای که تئوری را آموزش می دهد و در عین حالی که امکان تمرین عملی را فراهم می کند. بیشتر مهارت های قهوه چی به بهترین شکل ممکن از طریق انجام آنها بدست می آید، بنابراین زمانی را برای یک قهوه چی در نظر بگیرید تا بدون فشار مشتری در حال انتظار درست کردن نوشیدنی و بخار پز کردن شیر را تمرین کند.

دان ایجاد سطوح آموزش و گنجاندن یک آزمون عملی در پایان هرکدام را پیشنهاد می دهد تا از اینکه قهوه چی ها به طور کامل مهارت های آن سطح را درک کرده و در آنها مهارت پیدا کرده اند اطمینان حاصل شود.

باریستا

مهارت های خدمات مشتری

وسوسه نشوید که خدمات مشتری را به عنوان یک مسئله کلی یا ثانویه در مهارت های تکنیکی نادیده بگیرید. قهوه چی های که نمی توانند در یک محیط دوستانه و حرفه ای با مشتری ها تعامل کنند نباید در پشت پیخوان باشند.

یک مولفه خدمات مشتری متعهدانه را در برنامه آموزشی خود بوجود آورده و مطمئن شوید که مثال های واقعی را در آن گنجانده و قهوه چی های باتجربه را منعکس کنید. کارآموزان باید درباره چگونگی خوشامدگویی به مشتری ها، نوع اطلاعات ارائه شده و چگونگی پیشنهاد دادن به افرادی که در زمینه اسپشالتی تازه وارد هستند یا در مورد چیزی که می خواهند سفارش دهند مردد هستند آموزش ببینند.

یه یاد داشته باشید تا بر روی اهمیت گوش دادن به مشتری ها، ارتباطات غیر کلامی و دانستن اینکه چه زمانی فضایی را برای مشتری ها فراهم کنید تاکید کنید.

 فاکتورهایی  که منحصر به کافی شاپ شما هستند

تدوین آموزش باریستای شما به معنای عمومی بودن آن نیست. احتمالا در طول سالیان کارمندان فراوانی را آموزش خواهید داد، بنابراین برنامه ای را بوجود بیاورید که برای مشخصا برای کسب و کار شما طراحی شده و می تواند مکررا مورد استفاده قرار گیرد. آیا قهوه چی ها را برای کار در یک کافی شاپ مرکز شهر شلوغ آموزش می دهید یا یک رستوران سطح بالا؟ نیازهای کسب و کار شما باید تمرکز آموزش شما مشخص کند.

تکالیف روزمره مانند مدیریت پول نقد، نگهداری تجهیزات و وظایف بستن را در نظر بگیرید. آموزش در سیستم های نقظه فروش، گردش موجودی کالا و سایر وظایف عملیاتی را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید تمامی کارمندان می توانند در بهره وری کسب و کارتان سهیم باشند.

باریستا

ارائه آموزش

آموزش قهوه چی می تواند در منزل یا یک مرکز مختص آموزش انجام شود. مزیت آموزش درون سازمانی آن است که قهوه چی از تجهیزاتی مشابه کار روزمره خود استفاده می کند و این فرصتی است برای عادت کردن به آن. اما مراکز مخصوص این کار می توانند امکان تمرکز بهتر بدون حواس پرتی مشتری را فراهم کنند. آنها همچنین تجهیزات بیشتری دارند که به قهوه چی امکان آموزش در زمینه های جدید را می دهند.

دان می گوید “تجربه من نشان می دهد که آموزش در میانیه خدمات همیشه سخت است. تمرین خارج از زمان کار یا تمرین در مراکز مشخص بسیار موثرتر و پربارتر است. به این صورت، قهوه چی ها می توانند به طور کامل بر روی آموزش تمرکز کرده و در حالت “کاری” قرار ندارند یا مشغول خدمات رسانی به مشتری ها نیستند. همچنین آموزش در طول ساعات کاری می تواند در خدمات اختلال ایجاد کند“.

اما آموزش در منزل ارزان تر است و به قهوه چی های شما امکان می دهد تا دوره های شلوغ واقعی را تجربه کنند. با حضور در محل، آنها می آموزند تا به پرسش های مشتری ها پاسخ دهند و مشکلات پیش بینی نشده روزانه را مدیریت کنند. این مسئله را در نظر بگیرید که آیا مراکز آموزشی با نیازها یا بودجه شما سازگاری دارند و آیا ترجیح می دهید که کارمندان جدید با فضای کاری خود از طریق آموزش داخلی آشنا شوند یا خیر.

مربی مناسب

قهوه چی ها، مدیران یا مالکین باتجربه افراد مشخص برای آموزش کارمندان جدید هستند. آنها از کار، موارد مشخص کسب و کار و هرگونه مشکل برنامه آموزشی تان آگاهی دارند. اما این مسئله را در نظر بگیرید که آیا آنها مناسب ترین افراد برای آموزش یک قهوه چی جدید هستند یا خیر. اگر یک قهوه چی یا مدیر ارشد کار مورد نظر را بلد باشد، شاید شکاف هایی در دانش آنها وجود داشته باشد. در این مورد، می توان یک مربی را استخدام کرد یا قهوه چی هایی را در کورس هایی با مربی متعهد ثبت نام کرد.

باریستا

همچنین استخدام بیش از یک نفر مزیت های دیگری دارد. افراد اطلاعات مختلف و مجموعه مهارت های متفاوتی دارند. با داشتن دو یا سه نفر برای آموزش قهوه چی های جدید، شما فرصت های آنها برای یادگیری را افزایش می دهید.

یک مربی حرفه ای

شما همچنین می توانید آوردن یک مربی با تجربه به کافی شاپ خود را بررسی کنید. شان می گوید “داشتن یک فرد از خارج می تواند بدلیل برخورداری از یک صدای جدید یا دیدگاه متفاوت خوب باشد. برخی اوقات وقتی آموزشی در یک سازمان جریان دارد، برخی از گروه ها به افراد مشخص بعضی از تیم ها احترام نمی گذارند، بنابراین همیشه امکان وجود تفاوت دیدگاه وجود دارد. اگر شما یک فرد حرفه ای در زمینه قهوه هستید یا به عنوان مربی قهوه چی شاغل هستید، شما قابل قبول تر بوده و اطلاعات از دیدگاه شخصی دیده نمی شوند بلکه از دیدگاه حرفه ای در نظر گرفته می شوند”.

دان پیشنهاد می دهد تا بدنبال برشته کنندگان ارائه دهنده آموزش باشیم (مانند Climpsons & sons). او می گوید “ما به تمامی مشتری های عمده خود آموزش مکمل ارائه می کنیم. ما همچنین کورس های SCA اضافی ارائه می کنیم. ما متوجه هستیم که تمامی کافی شاپ ها تجربه، امکانات یا زمان آموزش را ندارند و بنابراین این مسئله به بخش بزرگی از چیزی که ارائه می کنیم تبدیل شده است”.

افراد سبک های یادگیری و آموزش متفاوتی دارند. در حالی که یک کارآموز می تواند مطالب نوشتاری ار سریعا یاد بگیرد، شاید افراد دیگر از طریق موارد عملی یادگیری بهتری داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که سبک های مختلف آموزشی را ارائه می کنید و قدرت ها و علائق کارآموز روشن می شود.

یک برنامه آموزشی موثر قهوه چی برنامه ای است که تمامی آگاهی کاربردی مورد نیاز برای انجام درست کار را پوشش دهد (همچنین برنامه ای که قهوه چی ها را آماده می کند تا احساس اعتماد به نفس و توانمندی کنند).

به راهنماهای آموزشی جا افتاده مراجعه کنید و برای ایجاد یک برنامه حرفه ای برای باریستا ها با مربیان حرفه ای مشورت کنید، اما از گوش دادن به قهوه چی های خود و آموختن از آنها نیز هراس نداشته باشید. موردی که بهترین عملکرد را برای کسب و کار و کارمندانتان دارند را بررسی کرده و برنامه آموزشی را مال خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *