مقالات قهوه

چرا در زبان انگلیسی به قهوه جو گفته می‌شود؟

قهوه در انگلیسی

وقتی کسی از ما می‌پرسد که آیا امروز  “یک فنجان جو”  خورده‌ایم یا نه، این معمولاً به ما یادآوری می‌کند که نیاز به کافئین خود را تأمین کنیم.  اما آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که این عبارت از کجا آمده است؟  این یک عبارت رایج است که توسط اکثر مردم آمریکا، به‌خصوص افراد قهوه‌خور استفاده می‌شود. نظریه‌های زیادی در مورد منشأ این اصطلاح در دوره‌های مختلف تاریخ وجود دارد. ما همه این نظریه‌ها را بررسی خواهیم کرد، و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام‌یک را باور دارید.

چهار نظریه درباره اینکه چرا قهوه “جو” خوانده می‌شود؟

۱-  ارتباطات نظامی

نظریه اول معروف‌ترین نظریه در ارتباط با ریشه‌ی این عبارت است. در سال ۱۹۱۴، وزیر نیروی دریایی ژوزفوس دانیلز مشروبات الکلی را در کشتی خود را ممنوع کرد و به ملوانان اجازه نمی‌داد آن را بنوشند. درنتیجه، افزایش چشمگیری در مصرف  قهوه ملوانان مشاهده شد.  همه آنها قهوه روزانه خود را “فنجان‌های جو” صدا می‌کردند تا تصمیم مافوق خود را مسخره کنند. سپس گفته شد که وقتی آنها به بندر رسیدند، ملوانان این عبارت را پخش کردند تا جایی که به اصطلاحی عام تبدیل شد.

بااین‌حال، چند واقعیت این نظریه را بعید می‌دانند.  اول، به‌دست آوردن مشروبات الکلی در کشتی‌های نظامی از قبل سخت بود، بنابراین احتمال کمی دارد که افراد ژوزفوس دانیلز تحت تأثیر این ممنوعیت قرارگرفته باشند. بعلاوه، این اتفاق در سال ۱۹۱۴ رخ داد و عبارت “یک فنجان جو” تا دهه ۳۰ میلادی بخشی از زبان و اصطلاحات عام نبود. اولین کاربرد این عبارت در کتاب “راهنمای افسر ذخیره” در سال ۱۹۳۱ یافت شد.

۲– نوشیدنی متوسط برای یک انسان متوسط

نظریه دوم این است که با رایج شدن قهوه، مردم نام رایجی را با آن پیوند دادند. در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی قهوه محبوبیت بیشتری پیدا کرد و قهوه به نوشیدنی عادی در بین مردان نظامی تبدیل شد. بسیاری از مردان در ارتش بودند و لقب “جی-آی جو” اصطلاح رایجی بود. بنابراین، “یک فنجان جو” می‌تواند یک حسن تعبیر برای نوشیدنی یک انسان متوسط باشد. متوسط افراد جامعه قهوه می‌نوشد ، به همین دلیل است که آن را به نام یک انسان متوسط صدا می‌کنیم.

۳– ترکیب اصطلاحات

قهوه‌ی مارک “جاوا جو“

اسم مستعار “جو” در اشاره به قهوه می‌توانست از اصطلاحات مختلفی برای قهوه تکامل یافته باشد. در طول دهه ۳۰ میلادی، واژه‌های “موکا” و “جاوا” نیز در حال تبدیل‌شدن به اصطلاحات محبوب در صنعت قهوه بودند. برخی فکر می‌کنند “جو” ترکیبی از جاوا و موکا کوتاه شده است. عبارات و کلمات قبلاً در تاریخ به این صورت شکل‌گرفته‌اند و این احتمال وجود دارد که این نام مستعار نیز همین‌طور شکل‌گرفته باشد.

۴– نماد تجاری

صرف‌نظر از اینکه چه کسی برای اولین بار از عبارت “یک فنجان جو” استفاده کرد، شرکت قهوه مارتینسون آن را به‌عنوان یک نماد تجاری به‌ کار برد. این شرکت در سال ۱۸۹۸ توسط جو مارتینسون در نیویورک تأسیس شد. افراد بومی که اغلب قهوه او را خریداری می‌کردند آن را “قهوه جو” یا “فنجان جو” می‌نامیدند. به‌راحتی می‌توان باور کرد که این عبارت از شهر بزرگی مانند نیویورک شروع‌شده باشد. ازآنجایی‌که افراد زیادی به نیویورک رفت‌وآمد می‌کنند، این عبارت می‌تواند به‌این‌ترتیب گسترش‌یافته باشد.

نتیجه‌گیری

پس از بررسی همه نظریه‌ها، به نظر می‌رسد برخی از  آنها باورپذیر تر از سایر آنها هستند. اما مهم نیست که این عبارت از کجا آمده باشد، این عبارت برای ده‌ها سال مدام مورداستفاده قرارگرفته و احتمالاً برای دهه‌های آینده نیز وجود خواهد داشت. حالا برو از “فنجان جو” خود لذت ببر!

Josephus Daniels

Cup of Joe

a Reserve Officer’s Manual

در زبان انگلیسی اصطلاح Average Joe به فردی در سطح متوسط جامعه اشاره میکند.

عبارت GI Joe اشاره به هر مرد فعال در ارتش دارد و دوره جنگ جهانی دوم رواج پیدا کرد.

Java Joe coffee

Mocha

Martinson

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *