فرنچ پرس یا پرس پات

فرنچ پرس یکی دیگر از ابزارهای تهیه قهوه است برای کسانی که مایل اند نوشیدنی ملایم و خوش عطر، تحت عنوان قهوه فرانسه مصرف کنند. فرنچ پرس نام های متعددی دارد از جمله: پرس پات Press Pot، پلانجر پات Plunger Pot و کافی تییر cafetière البته به زبان فرانسوی

تاریخچه فرنچ پرس:
آتیلیو کالیمانی طراح ایتالیایی، فرنچ پرس French Press را در سال ۱۹۲۹ ایجاد کرد. این ابزار  پس از جنگ جهانی دوم در فرانسه بسیار رایج شد و نام این قهوه به قهوه فرانسه شناخته شد.

اجزاء و انواع فرنچ پرس:استند: پایه دستگاه محسوب می شود.
مخزن شیشه ای یا گاها فلزی: محل قرار گیری پودر قهوه و تشکیل قهوه نهایی است.
درب، اهرم و صافی: این سه قسمت به یکدیگر متصل اند. از اهرم برای جداسازی پودر قهوه از نوشیدنی استفاده می شود. این گونه که با فشردن اهرم به سمت پایین، پودر قهوه توسط صافی از نوشیدنی جدا شده و در انتهای ظرف جمع آوری می شود.از ویژگی های این قوری می توان به بی نیازی از برق و فیلترهای کاغذی یا پارچه ای اشاره کرد. هم چنین در پرس پات به دلیل استفاده نکردن از فیلترهای کاغذی، این قهوه، همراه با روغن طبیعی قهوه می باشد. فرنچ پرس ها اندازه های دو نفره  و شش نفره و بیشتر وجود دارند.
قهوه نهایی فرنچ پرس، قهوه ایست ملایم، خوش عطر، غلیط و به دلیل وجود پودر قهوه در قوری، این قهوه کمی گل آلود و کدر است.

نکات خرید فرنچ پرس:
برای خرید این ابزار نکاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید

دستگیره آن به گونه ای باشد که بیش از حد داغ نشود، اگر پرس پات شما شیشه ای است بهتر است پیرکس باشد تا در صورت استفاده و شستشو نشکند. وقتی اهرم فرنچ پرس را بالا پایین می کنید تا قهوه شما فیلتر شود فیلتر دستگاه، کامل محفظه فرنچ پرس را بپوشاند که خوب قهوه شما را صاف کرده و به پایین هدایت کند. جنس صافی و استیل آن به گونه ای باشد که دچار زنگ زدگی نشود.شستشو فرنچ پرس:
کافی تییر را با مایع ظرفشویی شستشو ندهید، آب گرم برای تمیز کردن آن کافی است.

به صورت مختصر شیوه استفاده از این دستگاه را بیان میکنیم:
پودر قهوه خود را داخل فرنچ پرس بریزید. آب ۹۳ درجه را اضافه کنید. بگذارید قهوه دم آوری شود سپس اهرم را پرس کنید. حالا می توانید قهوه را در فنجان بریزید و نوش جان کنید.قیمت فرنچ پرس
فرنچ پرس ها قیمت های متنوعی دارند. ارزان ترین فرنچ پرس را می توان با قیمت  حدودی  ۱۴-۱۵ هزار تومان تهیه کرد. این قیمت با توجه به جنس و سایز آن، تا ۱۰۰- ۱۵۰ هزار تومان هم افزایش می یابد.

سبد خرید شما خالی است!