دله-قهوه جوش عربیحتما کمی تعحب کرده اید! دله!!! دله دیگر چیست؟ این اسم احتمالا برای تان نا آشناست اما نام ابزاری خاص برای تهیه قهوه عربی است. از دله "Dallah" یا قهوه جوش عربی در ایران به ندرت استفاده می شود یکی از دلایل آن می تواند مصرف قهوه ترک که با ایبریک تهیه می شود به جای قهوه عربی که با دله تهیه می شود، باشد.


قسمت های مختلف دله:

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید معمولا این قهوه جوش عربی دارای کفی نسبتا پهن نسبت به بالای آن است و یک دسته برای جابجایی دله به شما کمک می کند.


قسمت خروجی نوشیدنی، طراحی جالبی دارد، شبیه منقاری هلالی شکل. دله در بالا حالت مخروطی شکل به خود می گیرد و بر خلاف ایبریک ها، دله ها دارای درب در قسمت بالایی خود هستند.دله ها نیز مانند دیگر ابزارهای تهیه قهوه در طرح ها و اندازه های مختلف در دسترس هستند.

بر روی دله ها معمولا حکاکی های مختفلی انجام می شود از جمله:

حکاکی گل و گیاه بر روی دلهطرح های هندسی یا صحنه های عاشقانه از اشعار عربی یا ...عرب ها از دله در مراسم های رسمی، غیر رسمی و جشن ها استفاده می کنند و به گونه ای سنت و یک نماد فرهنگی برای شان محسوب می شود. در اهواز و خوزستان و قسمت های عرب زبان ایران نیز، این ابزار جایگاه خود را حفظ کرده است.

این سنت در شبه جزیره عربی و مناطق بادیه نشین نیز مرسوم بوده است که تهیه و سرو این قهوه با دله و نوشیدن آن یکی از نشانه های مهمان نوازی و تشریفات محسوب می شد.


جنس بدنه دله یا الدله:

دله ها معمولا به رنگ طلایی و از جنس مس، برنج، فولاد یا نقره هستند اما گاهی جنس بدنه آن ها از طلا است که برای مراسم و جشن های خاص توسط خانواده های سلطنتی و اشراف استفاده می شود. اگر طلا باشد معمولا ۲۴ عیار!!!


       قهوه نهایی دله:

    قهوه نهایی این ابزار، به رنگ سیاه و مزه آن به تلخی می زند که سال هاست عاشقان خود را دارد.     

سبد خرید شما خالی است!