آفوگاتو یا اسپرسو بستنی


طرز تهیه آفوگاتو ( Affogato ) .


طرز تهیه آفوگاتو « Affogato » که یکی از بهترین ، قدیمی‌ترین و ساده‌ترین دسرهای ایتالیایی به شمار می‌رود، بسیار ساده است . آفوگاتو در زبان ایتالیایی به معنی ” غرق شده ” است . Affogato یک ترکیب بسیار ساده از بستنی ایتالیایی و قهوه اسپرسو می‌باشد که علیرغم ساده بودن ، قدیمی‌ترین ملاقات قهوه و بستنی به شمار می‌رود و با ظاهری زیبا و لذیذ ، با آهسته آب شدن بستنی در قهوه داغ ایتالیایی ، نام خود ، که همان “غرق شده” است را به خوبی توصیف می‌کند .


مواد لازم :

  • یک اسکوپ بستنی سنتی یا بستنی ایتالیایی ( ژلاتو – Gelato ) وانیلی
  • یک شات اسپرسو داغ

طرز تهیه آفوگاتو

ابتدا یک اسکوپ بستنی سنتی یا ایتالیایی با طعم وانیل یا شکلات ، همراه با مغز پسته یا مغز گردو در یک فنجان متوسط ( حداقل ظرفیت 150 میلی لیتر ) قرار دهید .

شاید برای شما این سوال پبش بیاید که تفاوت بستنی معمولی ( بستنی سنتی ایرانی یا بستنی آمریکایی ) با بستنی ایتالیایی ( ژلاتو ) چیست ؟ در پاسخ باید گفت که بستنی سنتی خامه و چربی بیشتری دارد و فرآیند سرد کردن یا فریز کردن آن با بستنی ایتالیایی متفاوت است ، به همین دلیل بستنی ایتالیایی تنوع طعم و رنگ بیشتری دارد و برای ساخت ترکیبات متفاوت آفوگاتو مناسب‌تر است .

طبق تجارب باریستا‌ها به جای بستنی وانیلی می‌توان از بستنی‌ها یا ژلاتو‌های با طعم شکلات ، شکلات تلخ ، افرا ، قهوه ، استراسیاتلا ( ژلاتوی وانیل و تکه های شکلات ) ، ارل گری ، توت فرنگی ، شیربستنی شکلاتی و نارگیل استفاده کرد .


سپس یک شات قهوه اسپرسو ( 30 میلی گرم ) ، با دستگاه اسپرسو ساز تهیه کنید . می‌توانید برای آشنایی بیشتر مقاله طرز تهیه قهوه اسپرسو و نکاتی برای حرفه ای شدن را مطالعه کنید .


در برخی از دستورالعملها به جای یک شات اسپرسو می‌توان از دبل شات یا 3 تا 4 قاشق غذاخوری قهوه دمی قوی استفاده کرد . قهوه‌های دمی را می‌توان با دستگاههایی مثل کمکس ، آئروپرس و فرنچ پرس ، اواسولو ، سایفون و … تهیه کرد .


بلافاصله پس از آماده شدن اسپرسو ، آن را به آرامی روی بستنی بریزید . با موادی مثل تکه های آجیل ، فندق ، پسته ، شکلات تلخ یا کاکائو روی آن را تزئین کنید . سپس با قراردادن یک قاشق مربا خوری درکنار بستنی ، آن را سرو کنید . اولین قاشق را از قسمت سرد بستنی شروع کنید و تا قسمت داغ و سیاه قهوه امتداد دهید . تصور آن نیز لذت بخش است .


نکاتی برای حرفه ای تر شدن :

قهوه را داغ به بستنی اضافه کنید .

بلافاصله پس از آماده شدن قهوه اسپرسو آن را به بستنی اضافه کنید و سریعا سرو کنید . یک آفوگاتو خوشمزه باید پیش از شروع به آب شدن بستنی سرو شود .

پس از آماده شدن اسپرسو می‌توانید مقداری تکه های ریز شکلات در آن حل کنید و سپس آن را روی بستنی بریزید .

پیش از اضافه کردن اسپرسو می‌توانید معادل 30 میلی لیتر از سایر نوشیدنی‌ها و افزودنی‌ها مثل انواع سیروپ‌ها به بستنی یا قهوه اضافه کنید .

حتی می‌توانید به جای استفاده از قهوه اسپرسو از چای ارل‌گری داغ یا چای ماتچا استفاده کرد .

 آفوگاتو را می‌توانید با تکه هایی از بیسکوئیت پسته‌ای یا گردویی سرو کنید .

به جای استفاده از فنجان اسپرسو می‌توانید از لیوان‌های متوسط یا بستنی خوری نیز استفاده کنید .سبد خرید شما خالی است!